Tipy, jak se udržet v pravidelné pohybové aktivitě


Novoroční předsevzetí a pohyb...už je to pryč

Článek píši v únoru a myslím, že hlavní vlna „novoročních cvičenců“ z lehounka odplula. Ve cvičebních sálech a fitnesscentrech nacházíme již staré známé štamgasty, kteří pravidelně cvičili i před Novým rokem a budou se hýbat nadále bez ohledu na „novoroční začátky“.

Jestli jste také jedni z těch nadšenců, kteří vzali začátkem ledna tělocvičny a fitnesscentra útokem, ale od poloviny ledna Vám „do toho vždycky vleze“, nezoufejte!  Dle průzkumů 70% osob, které začnou v lednu na základě novoročních předsevzetí cvičit, u pravidelného pohybu nevydrží.

Kdyby bylo možné cvičení natlakovat do pilulky, byla by to asi nejčastěji předepisovaná farmakoterapie, protože víme, že je jedna z nejefektivnějších 

Proč nevydržíme cvičit pravidelně? 

Proč si nejčastěji odepíráme možnost snížení deprese, úzkosti, chronických srdečních onemocnění, cukrovky, některých forem nádorových onemocnění, posílení prevence demence, tj. hlavních benefitů, které nám pohybová aktivita přináší? Psychologové udávají 3 hlavní důvody, proč u pravidelného pohybu nevydržíme a my nabízíme 3 triky, jak s těmito důvody pracovat:

1. Motivace k pohybu - "Chci být FIT a štíhlá!"

Hlavní, nejčastěji vyřčenou motivací k pohybu bývá fyzický vzhled, redukce hmotnosti, být FIT a nejlépe vše dohromady. Ale cvičení není vždy zábava, kdo z nás by neměl nejraději tu fázi „po cvičení“. Je pravda, že optimální je splňovat požadovaných 150minut pohybové aktivity ve střední intenzitě týdně, nicméně, pro někoho, kdo sotva opouští kapotu auta, aby nasedl do výtahu, pro zaměstnanou maminku s dětmi, která sváží a rozváží a mezi tím je v práci, to může znamenat zvýšit množství své pohybové aktivity i o 50% a více denně než je zvyklá.

Zmapujte si, kolik pohybu za den asi máte, využijte všemožné aplikace do mobilního telefonu, spočítají vaše kroky či minuty aktivního pohybu, a toto Vaše skutální množství navyšte o 30%. Již toto navýšení by se mělo projevit na vaší fyzické kondici a zlepšení zdravotních parametrů. 

2. Plánování pohybové aktivity - "Na cvičení nemám čas!"

Nedostatek času bývá naší nejčastější překážkou, ale vždyť den se 24 hodinami máme každý…

Lidé s dostatečným množstvím pohybu bývají ve stejné časové tísni, jako ti, kteří pohybu dost nemají. Vše je o prioritách… a „kombinatorice“. Což spojit cvičení, jízdu na rotopedu se sledováním zpráv. Při procházce ostrou chůzí si do sluchátek pouštět audioknihu, nebo když odvezete děti na trénink, místo abyste seděli a čekali, jděte se proběhnout, projít, zaplavte si ve vedlejší dráze, zahrajte si také tenis na vedlejším kurtu. Nikdy není pozdě na to, učit se nový sport, ba naopak učení se novým pohybovým stereotypům je jednou z prevencí demence.

3. Udělat si ze cvičení zvyk "Už o tom nepřemýšlejte a prostě cvičte!"

Tento trik je nejtěžší - udělat si ze sportu reflex, zvyk. To znamená „přilepit“ ho na nějakou opakovanou situaci a pak už nebudete potřebovat motivaci a cvičení půjde přirozeně samo. Příkladem je pravidelná procházka v obědové pauze, 10minutovka cvičení pro probuzení, jízda na kole do práce, část cesty do práce či z práce pěšky. Dejte pravidelnému, bezpodmínečnému pohybu šanci alespoň na měsíc, bez ohledu na počasí, bez ohledu na subjektivní únavu. Velmi často jsme po pracovním dni unaveni spíše psychicky než fyzicky. Pokud si pohyb začleníte do svého životního programu jako pevnou a stabilní, pravidelnou součást, odpadne vám náročné plánování a vymezování času.

Přeji vám v přilepování pohybové aktivity nekonečně mnoho zdaru a budeme moc rádi, když ke svému domácímu cvičení využijete třeba některé z našeho nepřeberného množství TIPŮ cvičení „do obýváčku“

Pohybu zdar!

Marie SkalskáDovednosti, které vám zvyšují šanci na udržení pravidelné pohybové aktivity:

1. Správná motivace, reálné cíle při cvičení

Motivace a očekávání se někdy mohou výrazně lišit od toho, co vás v tělocvičně čeká. Je dobré s tím počítat.

2. Plánování pohybové aktivity

Pravidelné cvičení je rozhodně „žrout času“. Pokud zařadíte pohyb do svého života, vězte, že čas, který pohybu věnujete, bude někde scházet. Podrobné plánování vás ušetří „nervů“, že nestíháte.

3. Cvičení jako zvyk

Zvyknout si na cvičení jako neoddělitelnou součást vašeho životního stylu není jednoduché, rozhodně se to nepodaří za měsíc, ale jde to. Jakmile vám pravidelná fyzická aktivita „vleze pod kůži“, nebudete se muset složitě do cvičení motivovat, budete ho brát jako automatickou součást vašeho života.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás