5 důvodů proč selže dodržování zdravého životního stylu


 

1)      Zdravý životní styl jako boj

Když se snažíte o něco, do čeho se musíte nutit. Neustále bojujete se sebou samým.

Například si říkáte:   je třeba jít cvičit, nesmím si dát čokoládu, nesmím jíst večer sacharidy, musím uběhnout 10 km pod hodinu, odcvičit naplno pět sérií…

Neříkám, že občas se překonat a udělat něco z toho, co jsem zmínila, je perfektní a máme pak ze sebe oprávněně radost. Není to však pro většinu z nás udržitelné dlouhodobě. Není přirozené stále bojovat a navíc je to velice stresující a vyčerpávající.

A jak z toho tedy ven?

Zkusit se přeorientovat z boje na obchod. Obchod znamená směňovat něco za něco. Například si místo povelu „je třeba jít cvičit“ říci „když půjdu cvičit, budu se pak cítit dobře“ nebo „když půjdu cvičit, zajdu pak ještě do relaxace“ nebo prozaicky „když půjdu dnes cvičit, koupím si nějakou pěknou drobnost jako odměnu“. Lze to i opačně- „když dnes nepůjdu cvičit, bude mi to pak líto“, „když dnes nepůjdu cvičit, strávím večer díváním se na televizi a probendím večer“ … atd.  Lépe je však si představovat to pozitivní, co získáme, když uděláme, co jsme si předsevzali.

 Za sebe však otevřeně prohlašuji ,  že jsem jenom člověk – ne stroj - a občas se podvolit svojí lenosti nemusí být vůbec špatné. Je však potřeba si to užít! Přiznat si, že dnes se mi opravdu nechce se překonávat a strávím ten čas jinak, dle svého uvážení – na gauči, s knihou, na kafíčku, v kině nebo si půjdu dříve lehnout do postele a pořádně se vyspím.

 

2)      Nereálná očekávání 

Když se zdravým životním stylem spojujete nějaký výsledek, který není reálný – anebo není dosažitelný v tak krátkém časovém úseku, jaký jste si stanovili.

 Často jsem to vídala u klientek a kamarádek, které se snažily zhubnout. Jedná se o cíle typu: Do léta zhubnu do riflí, které jsem nosila před pěti lety. Do měsíce zhubnu 5 kilo. Než pojedu na dovolenou, musím mít pod 70 kilo.

 Pro počáteční motivaci je to perfektní, ale co dělat, když se to přes veškerou snahu nepovede? Hrozí samozřejmě to, že se na zdravý životní styl vykašleme. To je ale strašná škoda, protože zdravý životní styl není prvotně o dosahování cílů ale o pocitu cítit se fit a v pohodě. Cíle nám pomohou se zorientovat, zda děláme věci správně a proto by měly být dostatečně reálné a dosažitelné. Pomůckou může být analýza SMART, často používaná v koučinku či manažerských dovednostech – více o ní v jiném článku zde.

 

3)      Jednorázové selhání z nastaveného režimu životního stylu

Souvisí se všemi výše zmíněnými. Selžete ve svých očích například tím, že neodoláte a „sfutrujete“ celou čokoládu, kterou jste si před tím dlouhou dobu odpírali. To vám pak zkazí náladu natolik, že přestanete dbát na zdravý životní styl úplně a začnete až zase třeba od příštího měsíce či od nového roku.

 Asi nemusím zdůrazňovat, že neexistuje žádný racionální důvod, proč by se měl zbořit svět po jednom úletu s čokoládou.  Pokud v podobných situacích máte sklon si říkat „já jsem neschopný/á“, „zase jsem to nezvládl/a“ či něco podobného, zkuste použít metodu tzv. přerámování. I když mluvíme stále o tom stejném, pro naši hlavu a vnímání to bude znít jinak – „tentokrát jsem trochu ulítl/a, ale jsem dobrý/á, že jsem vydržela tak dlouho… je jasné, že mám na to dodržovat zdravý životní styl dlouhodobě“.

Jo a pro milovníky čokolády mám dobrou zprávu. Čokoláda je totiž naprosto skvělým lékem na srdce, cukrovku a stres díky dobrým tukům, falvonoidům a dalším látkám způsobujícím pocity štěstí. Jako každý lék je dobré ji užívat s mírou.

 A dobrá rada na závěr. Pozor na zákazy určitého typu potraviny NAVŽDY – většinou dle zákonu, že zakázané ovoce nejvíc chutná, stejně neodoláme a spořádáme toho mnohem více, než kdybychom si povolili každý den trošku.

 

4)      Neočekávaná změna priorit v životě

Zkrátka, něco důležitějšího vám přijde do cesty. Nemusí to být objektivně důležitější, ale je to důležitější v té dané chvíli. Např. nemocné dítě, problémy v práci, hádka s partnerem atp.

Jak se bránit následkům, které to může mít na váš životní styl? Asi nejlépe je předvídat a předem se na to připravit. V osobním motivačním plánu, který používáme na našich workshopech, máme vždy otázku – Co může plánovanou činnost zmařit a co s tím udělám?

 Když zapátráte v paměti, co všechno by vám mohlo zmařit vaše plány, jistě přijdete na spoustu možností a předem se připravíte na jejich vyřešení. A když se to jednou či dvakrát nepovede, není potřeba si z toho dělat hlavu a zase pokračovat tam, kde jste přestali.

 

5)      Vytratí se důvod PROČ.

Když se nějakou dobu snažíte, omezujete se, přikazujete si a pak motivace postupně opadává a vy si řeknete, tak pro tentokrát cvičit nepůjdu, protentokrát se nacpu večer k prasknutí atp. Možná se vám rozmělnil důvod proč to vlastně všechno děláte. Jednoduchou pomůckou může být, když se budete snažit si představit, co všechno dobré vám dává zdravý životní styl. Není také od věci si zhodnotit, jak moc vlastně chcete tento styl dále žít a co nebo kdo by vám mohl pomoci – o tom, jak moc to chcete, píši v jiném z našich článků zde.

Pořádnou dávku motivace vám přeji!

Tereza H.



  Nejčastější důvody, proč selže dodržování aktivního životního stylu jsou: 

1. Je to pro vás vyčerpávající boj.

2. Nastavili jste si nerálné, moc veliké a nesplnitelné cíle, jejichž nedosažení vás demotivuje. 

3. Když se to jednou nepodaří, vše a zatratíte a vzdáte. 

4. Život je změna a tak i životní priority se mohou dle akutální situace měnit. 

5. Nemáte jasný, definovaný, důvod, proč změnu dodržovat. 



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás