Viscerální manipulace, propojení pohybového systému s vnitřními orgány


Od kdy viscerální manipulaci známe?

Manuální práce s vnitřními orgány byla součástí léčby v evropských i asijských kulturách již od starověku. Dodnes v Asii má své nezastupitelné místo. V současné době se s napětím uvnitř těla zabývají osteopatické školy či např. rolfisté. Jedním z nejvýznamnějších současných odborníků v tzv. viscerální manipulaci je považován francouzský osteopat a fyzioterapeut Jeanem Pierre Barral. Jean Pierre Bareal se od 80.let minulého století pokouší i o vědecké podložení oboustranného propojení mezi vnitřními orgány a hybným systémem


Proč viscerální?

Viscerální manipulace, jak už z názvu vyplývá (latinsky viscera-útroby) často nabízí řešení při obtížích mající přímý vztah k vnitřním orgánům. Například je vhodná pro zažívací obtíže, jako je nadýmání, zácpa, pálení žáhy a další. Dle Barrala velká část, zejména chronických obtíží v hybném systému má také viscerální „útrobní“ komponentu. Např. kloubní problém může být kompenzací původní restrikce ležící v blízkosti orgánu. Symptomy pak mají často příčinu i ve vzdálenějších strukturách. 


Při jakých obtížích může viscerální manipulace pomoci? 

Obtížemi spojovanými s muskuloskeletálními dysfunkcemi, kde může i viscerální manipulací pomoci mohou např. být: chronické bolesti páteře a kloubů, nespecifické bolesti, migrény. Omezení pohyblivosti a tím vznikající napětí může mít mnoho příčin - zánět způsobený infekcí, přímé trauma, pooperační komplikace, opakovaný nevhodný pohyb, stres, špatné držení těla, vliv zevního prostředí a další. Při následném hojení tkáně vzniká jizva nebo se může vyvinout i adheze (slepení). Tyto strukturální změny mohou ovlivňovat s odstupem času fungování i na vzdálenějších místech. Viscerální manipulace lokalizuje a následně zmírňuje místa abnormálního napětí v rámci celého těla. Tím, že se nezaměřuje pouze na pohybový aparát, je schopna komplexněji řešit dané obtíže. 


Jak se viscerální manipulace provádí?

Jedná se o jemnou terapii, jež je založena na umění cítit a následovat tkáně pro podporu jejich vlastního uvolnění. Prostřednictví specifického rozmístění jemných manuálních tlaků (stlačení, rozpohybování či protažení) podmiňuje normální tonus (napětí) a pohyblivost orgánů s jejich nervovými a cévními spoji a okolních měkkých tkání. Viscerální manipulace tak zejména podporuje schopnosti hojení a regenerace tělu vlastní.
Viscerální manipulace se opírá o podrobnou znalost anatomie, z které lze vyčíst mnohé souvislosti, a o dobré taktilní schopnosti terapeuta. Techniky jsou prováděny velmi jemně, šetrně a podle reakce tkáně na prvotní impulz. Pracuje se podle hesla: "Pouze tkáně vědí". 

Barral, J-P.: Viscerální terapie. Kroměříž: Poznání, 2006, ISBN 80-239-6721-5 

http://www.barralinstitute.com/

http://www.alenazapletalova.cz/visceralni-manipulace/


Mgr. Kateřina RoubalováZaujala vás metoda viscerální manipulace? Tuto fyzioterapeutickou metodu používá na našem spolupracujícím fyzioterapeutickém pracovišti Hometherapy mgr. Kateřina Roubalová.

Bližší informace,zda je metoda vhodná pro vás, či objednání je možné na telefonu:774186189 nebo mailu:info@hometherapy.cz.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás