Praktická prevence


Kdy k praktickému lékaři?

Od 18ti let máte jednou za dva roky nárok na preventivní prohlídku u svého praktického lékaře.

Co vše má obsahovat  preventivní prohlídka u praktického lékaře?

Anamnézu

Lékař se cílenými dotazy ptá na prodělané nemoci, onemocnění v rodině, pracovní zatížení či špatné návyky, zjišťuje vrozená zdravotní rizika, rizika z onemocnění, zaměstnání i z prostředí, ve kterém žijete.

Očkování proti tetanu

Lékař zkontroluje platnost očkování proti tetanu. Pokud se platnost očkování chýlí ke konci, standardně po 15ti letech, domluví se s vámi na kontrole hladiny protilátek případně přeočkování.

Co praktický lékař vyšetřuje? 

Lékař prohlédne kůži a sliznice (např. spojivky), dívá se na jazyk, do hrdla, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, spočítá tep a změří krevní tlak, prohmatá břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách. Lékař vás zváží nebo i změří, orientačně vyšetří sluch a zrak, provede vyšetření moči, konečníku, varlat a prsů.

V 18ti, 40, 50, 60 ti letech se provádí kontrola hladin krevních tuků. Některé pojišťovny hradí vyšetření i ve 30ti letech. 

Od 40 let se ve 4 letých intervalech provádí vyšetření EKG.

Od 40 let se provádí i kontrola hladiny cukru tzv. glykemie v krvi.

Od 50 let se provádí vyšetření na skryté krvácení do stolice. Od 50. roku věku máme také nárok na preventivní kolonoskopii. 

MUDr. Marie Skalská

 Preventivní prohlídky u praktického lékaře využívá necelá polovina Čechů. Bohužel léčba počátečního onemocnění tzv. sekundární prevence nebo již plně rozvinutéo onemocnění tzv. tercirání prevence, je vždy náročnější, dražší než předcházení nemoci tzv. primární prevence, jejíž součástí jsou právě preventivní prohlídky u praktického lékaře.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás