Magických 10 000 - denní množství kroků


My a fyzická aktivita, máme vše a přeci nám něco chybí

Žijeme nejdelší období bez válek, hladomoru, epidemií smrtelných infekčních nemocí… máme se tu v Čechách a potažmo v Evropě vlastně skvěle. Chybí nám vůbec něco? Chybí…a bohužel stále více a více.

Ubývá nám množství fyzické aktivity, které je potřeba k zajištění běžných denních potřeb. Máme auta, výtahy, ovladače, e-shopy. Na každých 10 let nám v poválečné době klesá množství rutinní fyzické aktivity o 30% a tento deficit nejsme schopni svými volnočasovými aktivitami doplnit.

Chvála chůze

Nejpřirozenější rutinní fyzickou aktivitou je chůze. Chodit můžeme téměř všichni a všude, bez ohledu na naše tělesné rozměry, nepotřebujeme protihráče ani spoluhráče, i když právě chůze je skvělá v tom, že si při ní i popovídáte. Chůze je bezpečná, levná, můžete s ní začít, i když je vaše fyzická kondice téměř neviditelná.

Denní počet kroků a úroveň fyzické aktivity

Kvantifikace počtu kroků za den se stala v poslední době jedním z měřítek posouzení dostatečné fyzické aktivity.

Jedním z užívaných rozdělení množství fyzické aktivity je:

Sedavý způsob života ‹ 5000kroků za den, (trochu na místě je zoufat pokud máte ‹3000 kroků denně)

Málo aktivní způsob života 5000-7499/den

Nedostatečně aktivní způsob života 7500-9999/den

Aktivní způsob života 10000-12499/den

Vysoce aktivní způsob života ≥ 12500/den

 

10 000 kroků denně

10 000 je tedy to, oč tu kráčí. Pokud ujdete svých 10 000 kroků denně, gratulujeme vám.  10 000 denních kroků, při průměrné délce kroku 75cm, představuje 7,5 kilometrů za den.  Jestliže chodíme průměrnou rychlostí 4km/hod., je to 1,5 hodiny chůze denně. Z reality běžného českého dne vím, že je to poměrně náročné.

Dobrá zpráva je, že můžete začít kdykoliv a po krůčcích, protože vězte, že každý krok se počítá!

MUDr. Marie Skalská

 

 Energetický výdej u chůze a běhu při rychlosti 7 km/hodinu je stejný. Při vyšších rychlostech chůze dokonce v energetické náročnosti převyšuje běh. Pro praxi z toho plyne, že je vhodnější rychleji chodit než pomalu běhat.

Důležité je obutí. Boty s vysokými podpatky si dámy nechávejte v kanceláři, na cestu domů, pokud budete navyšovat denní množství kroků,  si obujte sportovní, pohodlné boty. Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás