Kdy je potřeba napnout všechny síly- prediabetes


Ještě ne cukrovka a už prediabetes - zásadní období 

Prediabetes  je pozvolna se vyvíjející přechod mezi metabolickým syndromem a rozvojem cukrovky 2. typu. Ve fázi prediabetu není organismus schopný udržet optimální rozmezí hladiny krevního cukru, ale ještě nejsou dosaženy patologické hodnoty, které by splňovaly diagnózu cukrovky 2. typu. Stanovení diagnózy prediabetu je velmi zásadní, je to období, kdy je možné rozvoji cukrovky 2. typu předejít. Nejsilnější zbraně jsou v rukou samotného ohroženého, nazýváme je režimová opatřeníredukce hmotnosti, zvýšení fyzické aktivity, racionální stravování.   

Fyzická aktivita a prediabetes

Zvýšení fyzické aktivity je v tomto okamžiku zcela zásadní. V současné době víme, že i krátké 10minutové úseky fyzické aktivity vícekrát denně dokážou příznivě ovlivnit riziko diabetu. Navyšujte pohybovou aktivitu postupně, aby se pokud možno stala příjemnou, neoddělitelnou součástí dne. Nesnažte se hned lámat rekordy, zkuste třeba nejezdit autem až do postele.

Jídelníček a prediabetes

V jídelníčku se zaměřte na snížení energetického příjmu, zmenšete porce jídla, pozvolna se vyhněte zbytečnému mlsání u televize, mlsání ze zvyku. V potravinách si všímejte obsahu tuku, který obsahuje největší množství energie ze všech živin. Tuky by měly přestavovat 30% vašeho denního energetického příjmu. Vyhýbejte se trans nasyceným mastným kyselinám, které se vyskytují ve ztužených tucích, trvanlivém pečivu, přepalovaném oleji. Zeleninu jezte kdykoliv, kdekoliv a jakémkoliv množství, optimálně 300g denně. Nezapomínejte alespoň na 2 ks ovoce denně.

Redukce hmotnosti a prediabetes

Nemusíte hubnout desítky kilogramů. Zhubnutím o 10% své aktuální hmotnosti se vaše riziko rozvoje cukrovky 2. typu sníží o polovinu.

MUDr. Marie Skalská

 Už dávno neplatí, že cukrovka 2. typu je „stařecká“. S poklesem fyzické aktivity a nárůstem konzumace potravin s vysokým obsahem tuků a sacharidů se začíná tento typ cukrovky  diagnostikovat u stále mladších pacientů. Nejsou výjimkou pacienti s diabetem 2. typu diagnostikovaným před dovršením 40cítky.

I malé změny do našich denních stereotypů mohou mít velký efekt a vy za to stojíte! Konkrétní návody pro malé změny v životním stylu s velkým efektem probíráme na našich workshopech.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás