Kdo židli má bydlí, kdo stůl, ten pracuje - ergonomie práce u pc



Postavení hlavy při práci na počítači

Hlava se v běžném životě nastavuje tak, abychom mohli sledovat dění kolem sebe. A nejen to: už s pohybem očí, natož pak s pohybem hlavy, se připravují všechny svaly na těle.

S nastavením hlavy je reflexně spojená aktivita veškeré muskulatury těla. Při pohledu vzhůru a záklonu hlavy začnou automaticky aktivovatnebo i prohýbat bedra (a „špulit pozadí“). Také úklon hlavy aktivuje více svalstvo na straně úklonu. Když vysunujeme hlavu temenem vzhůru (napřímení krční páteře) aktivujeme hluboké ohybače krku. Tím se také reflexně může zlepšit zapojení hlubokých břišních svalů a v návaznosti celého stabilizačního systému páteře.

Nastavení monitoru

Proto dbáme na to, aby byl monitor ve výšce očí a nedocházelo při práci na pc k záklonu nebo předklonu hlavy a krční páteře.

Ergonomie práce s myší

Při práci s myší a klávesnicí dbáme na to, aby předloktí leželo na stole, případně na područkách židle. To nám pomůže mít i při delší práci povolená ramena a zabrání tak jejich zvýšené aktivitě a z toho vznikající bolesti krční páteře a hlavy. Při práce s myší využíváme gelovou podložku pod zápěstí, která uleví svalům předloktí a působí pak jako prevence proti vzniku tenisového lokte, který je důsledkem přetížení extensorů zápěstí. Stejně tak je gelová podložka pod zápěstím prevencí vzniku syndromu karpálního tunelu, který vzniká na podkladě útlaku středního nervu při chronickém přetížení zápěstí při nevhodné ergonomii práce na počítači.

Při práci u pc se snažíme dbát na to, abychom neseděli „v křeči“.

Postavení nohou při práci na počítači

Dolní končetiny jsou v pravém nebo větším úhlu v kyčlích i v kolenou, dbáme na opření celých plosek o zem, což nám pomůže dosáhnout napřímeného držení celého osového orgánu.


Osvětlení pracovního místa

Monitor musí být umístěn tak, aby v zorném poli nebylo okno nebo příliš jasná či lesklá plocha (např. lampičkou osvětlená stěna). Na obrazovce se nesmí odrážet okno či svítidlo. Odlesky ruší čitelnost a oči se rychle unaví. Někdy pomůže držák papíru, který brání světlu dopadajícímu na obrazovku.

Pozadí monitoru by mělo být osvětlené, stejně jako u televize. Světlo v pozadí by mělo mít podobnou intenzitu (!) jako obrazovka, jen tak se nezatěžují oči. Paradoxně je-li pozadí osvětlené a přechod jasu je mírný, vidíme text lépe než při velkém kontrastu. Osvětlení stolu by mělo být takové, aby byl text předlohy dobře čitelný.

Oči jsou vývojově přizpůsobeny pohledu do dálky, ne na dlouhodobé sledování detailů. Proto by se pauzy při práci u PC měly stát samozřejmostí. Nečekat, až začnou oči pálit! Podíváme se z okna, po místnosti, protáhneme se, několikrát se hluboce nadechneme.

Přirozené světlo má jít z levé strany. Nejvhodnější je rozptýlené světlo. Toho docílíme záclonami nebo vertikálními žaluziemi.

Lampička nesmí svítit na monitor nebo na stěnu. Má poskytovat rozptýlené světlo a svítit na předlohu. Nesmí vrhat stíny či odlesky. Vhodné jsou lampičky se zářivkami ve tvaru „U“.

 



Zcela základní pravidla ergonomicky správného místa, která zvládnete nastavit sami:

  • plosky nohou se opírají plnou plochou chodidel o zem
  • v kolenou je úhel větší než pravý
  • kyčle jsou výše než kolena, tj. trup se stehny svírá větší úhel než pravý
  • předloktí jsou plnou plochou opřená o desku stolu či područky židle
  • pohled očí na monitor je přímo před sebe, rovně, bez nutnosti klopení hlavy



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás