Jste spokojeni se svým životním stylem?


Pokud jste si vyplnili Fit test, již jste si na tuto otázku jistě odpověděli a možná nám dáte za pravdu, že spokojenost jako taková nemusí být v přímé souvislosti s odhodláním něco teď hned změnit a hlavně se sebedůvěrou, že se změna povede.

Tedy na příkladu: Slečna Klára dostala místo ve svém vytouženém oboru ve velké firmě. V průběhu prvního roku práce v kanceláři u PC s řadou služebních cest autem a firemních meetingů s bohatými večeřemi a pitím přibrala 5 kg.  Vždy chodila hodně cvičit, ale nyní jí už nezbývá mnoho času, protože se snaží v práci uspět a tráví zde většinu svého volného času. Jídelníček nikdy příliš neřešila, neboť byla vždy štíhlá. Nyní ale pozoruje, že přes den nemá pořádně čas se najíst a večer po návratu domů – ledničko třes se!

Jak by Klára odpověděla na otázku jak je spokojena se svým životním stylem?  Jedničku by si asi nedala, protože jí začíná být těsné oblečení, cítí se ve stresu a často bývá velmi vyčerpaná z tíhy pracovních povinností. Řekněme, bude spokojená na trojku.

Myslíte, že chce svůj životní styl změnit? Asi ano, ale jak moc? Nyní je pro ni naprosto zásadní práce a té je ochotna podřídit vše… a trojka je přeci dobrá známka. Zjišťuje, že teď něco změnit chce tak na 25%.

Zde vidíme situaci, kdy každý člověk prožívá období tzv. ambivalence. Víte, že byste něco měli udělat, avšak moc se vám do toho nechce. Říkáte si ano, ALE…. Znáte to? V tuto chvíli, pokud by vám kdokoli začal udílet rady, jak to máte udělat, pravděpodobně byste byli schopni vymyslet nespočet argumentací „ano, ALE… tak to přeci nejde“.

Vraťme se ještě ke Kláře. Uplynul další rok v práci. Klára přibrala dalších 5kg a nosí o dvě čísla větší oblečení. Štve ji, že se už zadýchává do schodů, které dříve vyběhla jako nic. Pozoruje, že se v práci hůř soustředí, občas nemůže v noci spát kvůli starostem, cítí se velmi unavená a bolí ji záda.

Klára je spokojená se svým životním stylem na pětku a cítí, že něco musí změnit, začíná chtít. Touží po změně na 75%, možná na 100%. A myslíte, že už podnikla nějaké konkrétní kroky, když tak moc chce?

Zbývá nám ještě otázka, jak moc si na to věří. Inu, má za sebou v posledním roce pár pokusů o zlepšení životního stylu – po novém roce začala chodit do fitka (vydrželo jí to měsíc), snažila se držet dietu, ale kvůli stresům v práci ji vždy porušila, vzala si dvoutýdenní dovolenou, ale už po dvou dnech vyřizovala maily a pracovní telefony. Už ví, že změnit svůj životní rytmus není jednoduché a má obavy, že se jí to opět nepodaří – věří si na 25%. Z tohoto důvodu stále oddaluje kroky, které ví, že musí udělat.

To, o čem si tu celou dobu vyprávíme, je lidská motivace. Někdy se přirovná k benzinu, který přiléváme do motoru naší pevné vůle. Pevná vůle bez motivace brzy přestane fungovat, ale naopak to šlape krásně – motor, který má benzinu dostatek (pokud nenastane nějaká vážná porucha) může frčet „o sto šest“ a dorazí až do cíle.


MUDr. Ing. Tereza Hodycová

 

 


 Chcete dorazit do cíle? Pojďme tedy společně nahlédnout do technik práce s motivací, které jsou použitelné nejen v rukou psychoterapeuta ale i v rámci svépomoci. Těmto technikám jsou věnovány další články na našem webu a pracujeme s nimi i na našich workshopech.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás