Jak vybrat sportovní boty nejenom ty běžecké?


Kam se vydat na nákup? 

Jděte do sportovního obchodu, kde máte možnost vyzkoušet různé značky bot. Každá sportovní značka má svá specifika, „vychytávky“, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat vám. Pokud „půjdete“ přes značkové prodejny, naplánujte si orientační běh, alespoň přes 3 různé konkurenční obchody. Držím palce, ať se potkáte s vyškoleným, odborně zdatným personálem. Ve velkém nákupním řetězci vám nejspíše ten, který byl dopoledne „u pečiva“ moc neporadí.

V tom obchodě mají "ten stroj" - diagnostika běhu

Specializované obchody nabízejí možnost diagnostiky vašeho běhu. Dle otlaku na speciální desce je možné určit, která část vašeho chodila je více při běhu či chůzi zatěžovaná, jak došlapujete. Zda máte tendenci došlápnout spíše na vnější stranu chodidla, tj. chodidlo jde do supinace, nebo na vnitřní stranu chodidla, tj. chodidlo jde do pronace. Pokud máte opravdu výrazné odchýlení od normy při došlapu, pak má smysl volit speciálně vyrobenou obuv pro ten, který druhy „odchylky“, což některé firmy nabízejí.  Většina z nás naštěstí vystačí se standardní běžeckou obuví. O charakteru vaší chůze či běhu vám napoví i vaše podrážky, mrkněte se, zda máte více sešlapaný vnitřní či vnější okraj boty. 

Kdy se vydat za nákupem sportovní boty?

Boty kupujte odpoledne. Vaše nohy jsou odpoledne unavenější, oteklejší a tím snáze odhalíte, kde vás tlačí pata. 

Kolik si sebou vzít peněz?

Ve vyšších cenových kategoriích se výše ceny nemusí rovnat výši kvality. Od cca 2000Kč rozhodujte dle pocitu komfortu a pohodlnosti boty. Mezi námi děvčaty, občas to nese s sebou i to, že se musíme přenést nad tím, že nám botka nebude ladit barva se zbytkem outfitu. 

Jak velké číslo boty?

Běžecká boty by měla být asi o číslo větší než vaše standardní velikost, mějte 4 mm před palcem. Po cca 5km noha otéká a potřebuje více prostoru. Počítejte s tím, že kožené boty ještě „povolí“, látkové boty velikost drží. Zkoušejte obě boty najednou, můžete mít různé velká chodidla. S věkem se mohou i chodila o něco zvětšit.

Jak sportovní boty zkoušet?

Buďte rozhodně vybíraví! Nechte si předložit více párů a druhů bot. Boty zkoušejte v ponožkách, ve kterých běháte – dámy, v silonkách to přeci jen není ono. Napevno boty zavažte, nestyďte se v obchodě popoběhnout, poskočit. Nechte si je na obou nohách alespoň chvíli „pevně“ obuté.

Podrážka, mezipodrážka, povrch…

Běháte po terénních nerovnostech, šotolině, lesních cestách?  Volte hrubší vzorek s velkou plochou podrážky. Pokud povětšinou běháte hlavně po tvrdém terénu – silnice, chodníky, jde důležitá hlavně tlumící funkce podrážky. Mezipodrážka je proužek mezi podrážkou a vrstvou těsně pod patou, vyšší váhové kategorie si zaslouží tvrdší a elastičtější mezipodrážku.
Pokud běháte za každého počasí, v bahnitých terénech, v zimě na sněhu jistě oceníte goretexový nepromokavý povrch.
 
Záplavu endorfinů vám přeje
 


Nad všechny uvedená pravidla správného výběru bot stojí jedno nejdůležitější - Bota vám musí sedět a být pohodlná. Každý z nás je individuální s trochu jinou technikou běhu, jiným počtem naběhaných kilometrů a hlavně jiným tvarem chodidla. Bota, která  vyhovuje vašemu příteli, kamarádce vůbec nemusí vyhovovat vám.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás