Jak poznám podezřelé kožní znaménko? Může to být melanom?


Jak vzniká zhoubný nádor kůže, melanom?

Téměř polovina zhoubných nádorů kůže tzv. melanomů vznikne z pigmentového znaménka. Množství pigmentových znamének pravděpodobně nejvíce souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterou dostaneme v prvních letech života. Vznik melanomu podpoří zejména UVB složka ultrafialového záření.  Dalším rizikovým faktorem je genetické riziko, tj. výskyt nádorů u blízkých příbuzných. Na melanom „si zaděláváme“ již jako děti.


Jak se chová podezřelé znaménko?

Podezíraví musíme být v momentě, kdy se na kůži začne tvořit barevná skvrna, která se zvětšuje, nabývá na velikosti, začíná se vyvyšovat nad úroveň kůže, začne svědit, olupovat se, krvácet, okolí začne červenat. Popřípadě, pokud se začne měnit do té doby klidné mateřské znaménko. Nemusí se vždy jednat o zhoubný melanom, nicméně rozhodně při každé této změně vyhledejte kožního lékaře, který podezřelý útvar vyšetří a zhodnotí.  Pokud by se opravdu jednalo o melanom, začíná se hrát o čas. Čím déle melanom v kůži setrvává, tím větší je šance na rozsev nádoru neboli tvorbu metastáz. Tvorbě metastáz právě včasné odstranění melanomu může zabránit.


Příznaky, které mohou znamenat přeměnu znaménka na zhoubný melanom, se shrnují do tzv. ABCDE pravidel.


Pokud máte 2 a více písmenek pozitivních, rozhodně neváhejte s návštěvou dermatologa.

A – asymetrie

Podezřelé je znaménko, které nemá pravidelný tvar. Tj. není ve tvaru oválu, kruhu. Pokud znaménkem vedete napříč linku seshora dolů a dvě vzniklé poloviny nejsou stejné, znamená to asymetrii. Stejně tak pokud vedete linku horizontálně a získáte dvě nestejné části.

B (borders) hranice

Benigní (nezhoubné) útvary jsou pravidelné, ostře ohraničené. Podezřelé jsou rozpité, neostré hranice znaménka. Stejně tak varující jsou vybíhavé,nepravidelné výběžky.

C (color) – barva

Benigní útvay jsou většinou jednobarevné, v jednom odstínu hnědé. Varující je, pokud znaménko má vícero barev, nepravidelnou pigmentaci s různými odstíny včetně černé, bílé, červené až modré.

D (diameter) – průměr

Benigní útvary mají většinou menší průměr než zhoubné. Znaménko v průměru větší než 5mm by rozhodně vaší pozornosti ujít nemělo. Pozor - při prvním objevení mohou i melanomy mít menší průměr než 5mm.

E-elevace, vyvýšení

Pokud začne znaménko růst nad úroveň kůže, může to být rostoucí zhoubný melanom. Stejně tak mohou však být řadu let nad úrovní kůže klidná, benigní mateřská znaménka.

 
MUDr. Marie Skalská 


Zdroje: www.melanom.cz, www.skincancer.org



O melanom se může jednat pokud útvar, znaménko  na kůži: 

  • má asymetrický tvar
  • neostré, rozpité hranice
  • nestejnorodou barvu, s různými odstíny
  • v průměru je většínež 5mm
  • začne se vyvyšovat, růst nad úroveň kůže

Pokud vaše do této doby klidné mateřské znaménko začne vykazovat výše uvedené změny, neváhejte s návštěvou kožního lékaře. 



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás