Jak bojovat proti křečovým žilám


Onemocnění žil postihuje ve vyspělých státech více jak polovinu obyvatel, často souvisí s  životním stylem. Nejčastěji se jedná o varixy, žilní městky neboli křečové žíly. Křečové žily, jsou rozšířené, vakovitě vinuté úseky povrchového žilního systému, modro-fialové bary, které mohou lehce vstupovat nad úroveň kůže. Nemusí, ale mohou být výrazně bolestivé, většinou se obtíže časem prohlubují.
 

Co se podílí na vzniku varixů?

 
Mezi nejsilnější, a bohužel neovlivnitelné, faktory patří dědičná dispozice. Šance na křečové žíly potomka rodičů s varixy je 90%.  S vyšším věkem se zhoršuje pružnost a pevnost žilní stěny, což nahrává vzniku křečových žil. Ve věku nad 60 let, je postižen každý druhý člověk.  Ženy jsou postiženy častěji než muži. Rizikovým obdobím pro vznik varixů je těhotenství. Je to dáno hormonálními změnami a zvyšujícím se tlakem dělohy na pánevní žily, čímž se zhoršuje odtok krve z dolních končetin. V těhotenství dochází k zadržování tekutin a zvýšenému objemu krve. Kombinace těchto změn vede u vnímavých žen ke vzniku varixů.
 

Jaká jsou ovlivnitelná rizika vzniku varixů?

 
·         Nadváha či obezita
·         Druh povolání. Je potvrzeno, že vyšší výskyt varixů je u osob, které většinu dne stojí na nohou. Patří sem např. prodavači, číšníci, kadeřnice.  Lidé se sedavým zaměstnání jsou sice v menším riziku, ale obě formy jednostranného dlouhodobého zatížení urychlují nežádoucí změny žilní stěny.
·         Způsob naší stravy, životní styl.
·         Sedavý způsob života snižuje nároky na svaly, které jsou důležité pro správnou funkci žilního systému. Nedostatek vlákniny v našem jídelníčku může způsobovat zácpu, která také podporuje vznik varixů.
 

Jak se bránit varixům, prevence varixů:


Pravidelná chůze 

Stačí obyčejná chůze. Místo autobusem, jděte jednu stanici pěšky. Choďte po schodech místo jízdy výtahem.
 

Cviky proti křečovým žilám

Provádějte jednoduché cviky nohama. Např. kroužení v kotníku, odlepování paty od podložky, či obráceně odlepování špičky od podložky, opisování chodily písmenka apod. Cviky zaberou pár minut, můžete je provádět při sezení v práci, čekání na autobus, dívání na televizi.
 

Pozor na dlouhé stání

Vyvarujte se dlouhého stání či sezení.  Když je to možné, umísťujte nohy do zvýšené polohy. Optimálně si „hoďte nohy na stůl“. Když musíte dlouho stát, měňte polohy, přešlapujte na místě. Při dlouhém sezení, pravidelně vstávejte.
 

Nekřižte

Neseďte s překříženýma nohama.
 

Podpatek a oblečení proti varixům

Choďte v botách s nižším podpatkem. Dbejte na to, aby vás oblečení nestahovalo v oblasti třísel či podkolenní. Pozor na těsné podkolenky, punčochy.
 
Dbejte na hygienu dolních končetin.
Omezte pobyt v příliš teplé vodě. Na konci koupele nohy sprchujte studenou vodou.
 

Kilogramy a křečové žily

Udržujte si optimální váhu, respektive se vyvarujte váhovým přírůstkům. Do svého jídelníčku zařazujte denně 600 g zeleniny a ovoce v poměru 2:1, čím si zajistíte dostatečný příjem vlákniny. Vláknina je prevencí proti zácpě. Omezte množství soli, která může způsobovat zadržování tekutin.

    
Nohy jako laňka (nebo jelen) vám přeje


MUDr. Marie Skalská Hlavní zásady prevence křečových žil jsou:

  • dostatek pohybu
  • vyvarovat se dlouhého stání
  • nohy v sedě nekřížit
  • dámy - volit boty s nižším podpatkem
  • oblečení, které nestahuje v pokolenní, či tříslech
  • udržovat optimální hmotnostPotřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás