Cvičení proti křečovým žilám a žilní trombóze


Prevence křečových žil i žilní trombózy

Zacvičte si s námi jednoduché cviky k prevenci žilních městků neboli křečových žil neboli varixů.  Zabijete dvě mouchy jednou ranou, protože tato cvičení jsou zároveň prevencí vzniku žilní trombózy, což je ucpání žilního systému. Žilní trombóza nám hrozí při delší době sezení ve strnulé pozici třeba při delších cestách autem nebo delších letech v letadle.

Podstatou všech cviků je rozpohybování svalové lýtkové pumpy, která zrychlí průtok krve v dolních končetinách. Pokud můžete, odhoďte botky a cvičte bosky.

Jak často cvičit?

Optimálně cvičte každou hodinu souvislého sezení.

Jak často cvik opakovat?

10x, pokud se střídají končetiny, tak 10x na každou nohu.

1. cvik "Kolíbka na chodidlech"

 
Pokud déle stojíte, rozpohybujte svalovou pumpu v lýtku tím, že střídavě jdete do výponu na špičky a poté se zhoupnete na paty.

2. cvik „Pata – špička“ 

 

Odlepte špičky od země, poté přes plné chodidlo odlepte od země paty.

3. cvik "Vysunutí nártu na špičku"

 
Chodidlo suňte po podlaze vpřed,  co nejdéle udržte patu na podlaze. Když už to nejde, patu odlepte a protáhněte nárt vzhůru. Poté opět patu vraťte k zemi a suňte po podlaze zpět.

4. cvik "Kroužení v kotníku"

  

S lehce propnutou nohu v koleni kroužíte v kotníku, palcem na procvičované noze opisujete kroužek.

5. cvik "Opisování písmene U patami"

 
Zvednete paty od země, špičky zůstávají na podlaze. Patami opisujte půlkruh nebo písmeno U „od sebe k sobě“.

6. cvik "Účko špičkami"

 

Odlepte špičky od podlahy, paty nechte na zemi.  Špičky nohou opisují půlkruh od sebe a k sobě.Varixy neboli křečové žily patří mezi civilizační onemocnění. Výskyt v populaci je kolem 40%, více křečovými žilami trpí muži.

Hlavním rizikovým faktorem je věk, dále obezita, těhotenství. Více jsou ohrožení jedinci, kteří delší dobu během dne musí stát. O velikosti podílu genetiky se někteří autoři neshodnou, ale genetická dispozice k méněcennosti žilní stěny je jistá.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás