Bojíte se zubaře? Chod´te k němu pravidelně!


Kdy na zubní preventivní prohlídku? 

Dospělí mají nárok na preventivní prohlídku u stomatologa jednou ročně s tím, že zubní prevence je prováděna i u ošetření a vyšetření registrovaného pacienta jednou za 1/2 roku.

Co zkontroluje zubař při preventivní prohlídce?

Vyšetří stavu chrupu, parodontu, sliznice a měkkých tkání ústní dutiny. V rámci onkologické prevence pátrá po přednádorových změnách či ponádorových projevech chrupu. Součástí preventivní zubní prohlídky je instruktáž o správné hygieně.  Berte si sebou zubní kartáček a nechte si zkontrolovat, zda si čistíte správně zuby.

Těhotná a zubní prevence

Nastávající maminky mají nárok na preventivní prohlídku dvakrát v průběhu těhotenství.


Preventivní zubní prohlídka u dítěte

Děti by na první preventivní prohlídku zubů měla maminka přivést mezi 6. - 12. měsícem života a dále dvakrát za rok.

Při první prohlídce zubní lékař založí dítěti dokumentaci, kartu. Při dalších prohlídkách se zeptá na anamnézu se zaměřením na vývoj a věk 3, 6, 12, 15 let. Vyšetří chrup, parodont, zkontroluje postavení zubů a čelisti, provede onkologickou prevenci. Dítě poučení o hygieně. Nejlepší je přinést s sebou zubní kartáček a přímo zkontrolovat techniku čištění zubů.


Hledáte zubního lékaře? ZDE si můžete vyhledat svého stomatologa.

MUDr. Marie Skalská  

 Zubní kaz je jedno z nejrozšířenějších infekčních onemocnění, které je téměř v plné míře preventabilní. Tj. správnou zubní hygienou a vhodným stravováním mu lze předejít.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás