A byl tam také! Jak poznám infarkt?


Vzorový infakrt myokardu

Bolest na hrudi, která vystřeluje do levé ruky – to jsou tradiční „televizní“ příznaky infarktu myokardu. Objevují se však situace, kdy obtíže jsou také kardiálního neboli srdečního původu, nemusí být zcela charakteristické a srdeční infarkt předcházejí.

Kdy zpozornět, že se jedná o příznaky infarktu? 

Rychle vzniklá dušnost

Dušnost – pocit nedostatku dechu, zhoršující se během několika posledních týdnů.  Máte dojem, že se vám během několik týdnů najednou významně začalo nedostávat dechu v situacích, které vám např. před ½ rokem nečinily obtíže? Při námaze, kterou jste před tím zvládali, či dokonce v klidových situacích? Budí vás dokonce nedostatek dechu v noci? Zpozorněte a určitě se poraďte se svým lékařem.

Bolesti zad

Nepravidelná bolesti dolní či horní části zad může být projevem srdečních obtíží.

Bolest v oblasti dolní čelisti, krku

Nevysvětlitelné bolesti dolní čelisti, či vyzařující do krku, které se začaly objevovat v posledních týdnech, mohou být varovných signálem. Zcela zásadní pozornost vyžadují, pokud se tyto obtíže objevují  ve spojitosti s fyzickou námahou, třeba i chůzí ve studeném větru, či v jiných zátěžových situacích.

Nausea - pocit na zvracení

Pocit na zvracení či přímo zvracení, bolesti imitující žaludeční obtíže, „velké přejedení“ i takto se mohou manifestovat obtíže srdečního původu.

Na srdce je třeba myslet vždy, pokud se obtíže objevují ve spojitosti s námahou, není myšleno jen cvičení, ale třeba chůze do schodů, schůze s nákupem, dobíhání autobusu. Pokud se obtíže vyskytují náhle během několika týdnů, zhoršují se, tj. jste méně výkonní, omezují vás v činnosti, měli byste vždy zpozornět a sdělit to svému praktickému lékaři.  O to více pozornosti a důsledného vyšetření původu obtíží je třeba pokud se u vás vyskytují další rizikové faktory srdečního onemocnění.

MUDr. Marie SkalskáInfarkt myokardu se může projevit velmi různorodými příznaky. Mohou se skrývat za bolestmi zad, bolestmi břicha. Pokud máte v rodině výskyt srdečního onemocnění - infarkt myokardu, mozkovou příhodu či sami máte rizikové faktory onemocnění srdce a cév, rozhodně potenicální příznaky infarktu nepodceňujte. Při léčbě akutního infarktu myokardu je nejdůležitější čas!

Lepší je navštívit ĺékaře s falešnými příznaky než z ostychu, že tohle "infakrt určitě není", promarnit časnou dobu začátku příznaků, kdy je možné srdeční buňky, které jsou postiženy ischemií při infarktu, zachránit.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás