Jak se čistí organismus, detoxikační orgány našeho těla


Při detoxikaci jde o játra


Zásadní čistící orgán v našem těle, který odbourává škodliviny, jsou játra.

Detoxikační činnost jater se týká nejen jedovatých látek, které se do těla dostaly potravou, kůží, vdechováním, ale i toxických látek, které vznikají přímo v těle při metabolických procesech. Například při zpracování bílkovin, kdy je třeba odbouraný dusík „uklidit“ do močoviny.

Ledviny, čistička organismu č. 2

Játra přeměňují pomocí chemických reakcí tyto škodlivé toxické látky do komplexů, které jsou rozpustné ve vodě a tak mohou být vyloučeny z těla a na řadu přichází další „detoxikační“ orgán našeho těla - ledviny.

Představa, že by se v játrech či ledvinách tyto toxické látky hromadily, je mylná. Žádné skladovací prostory játra ani ledviny nemají. Pokud metabolické očistné pochody přestanou fungovat, nezpracované toxické látky se hromadí mimo játra, nejvíce v krvi, případně v moči. Výraznější porucha jaterní funkce se projeví zejména žloutenkou, tj. ukládáním nedostatečně zpracovaných odpadů do kůže, bělma. Výrazná porucha funkce ledvin bude patrná otoky víček, otoky kolem kotníků, samozřejmě celkovým neprospíváním, únavou, zhoršenou fyzickou výkonností.  Pokud tedy jedna z těchto čističek organismu selže úplně, tak by nám bez lékařské pomoci zbyly asi tak 2-3 dny dožití. 

Co můžete udělat pro svou čističku organismu, jak dbát o svá játra

·         Pokud máte kilogramy navíc, pro vaše játra je příznivé, pokud je váš BMI po hodnotou 30. Pokud chcete hubnout, vašim játrům bude vyhovovat tempo hubnutí maximálně 1kg týdně.

·         Vyšší příjem nasycených matných kyselin (NMK), pokud NMK dosahují více než 10% celodenního energetického příjmu, zvyšují oxidativní stres v mitochondriích, zvyšují inzulínovou rezistenci. Optimálně pro játra mají NMK tvořit 7-10% celodenního energetického příjmu.

·         Vyhněte se trans nenasyceným mastným kyselinám z přepálených tuků, částečně ztužených rostlinných tuků, vysoce průmyslově zpracovaným potravinám.

·         Mononenasycené mastné kyseliny (MUFA) z olivového, řepkového oleje, ořechů, avokáda udělají vašim játrům dobře.

·         Polynenasycené mastné kyseliny z ryb, řepkového oleje, lněného oleje, významně ovlivňují lipidové krevní spektrum, snižují zánětlivou odpověď organismu, regenerují jaterní buňky.

·         Vyhněte se syceným nápojů tzv. soft drinkům s vysokým obsahem cukru zejména fruktózy či vysokoprocentního glukozo-fruktozového sirupu. Dávka vyšší než 1 plechovka soft-drinku (360ml) denně, již zvyšuje riziko rozvoje metabolického syndromu.

·         Dopřejte se „oligofruktozu“.  Oligofruktoza je tzv. prebiotikum, nejvíce ji najdeme v čekance, artyčocích, pórku, chřestu a česneku. Dokáže příznivě ovlivnit hladiny krevního cukru.  Díky ovlivnění hormonu ghrelinu, který stimuluje příjem potravy, se dá s úspěchem využít při redukci hmotnosti. Oligofruktoza snižuje zánětlivou odpověď v jaterní buňce.

·         Pro dobrou jaterní funkci a zároveň správnou funkci ledvin je nejvýhodnější, pokud 20-25% celodenního energetického příjmu tvoří bílkoviny. Játra by sama o sobě snesla příjem i vyšší, ale to už by zase nevyhovovalo ledvinám, kde vyšší příjem bílkovin může podpořit renální hypertenzi a glomerulosklerózu u osob, které již mají narušeno ledvinnou funkci.  

MUDr. Marie Skalská 



Játra a vaření

Nejraději mají játra, pokud jsou potraviny upravované varem, párou případně pečené bez přidaného tuku. Úprava smažením játrům nevyhovuje. Na fast-foody nutno s ohledem nejenom na játra zapomenout.

Z konkrétních potravin jsou pro jaterní funkci vyhovující oříšky, dostatek zeleniny, ovoce (černý rybíz, petržel, červená paprika, křen, mrkev), rostlinné oleje jako zdroj vitamínu E. Pro pacienty s již postižením jaterní funkce je doporučována konkrétně šťáva z jeřábu černého, která má vysoký antioxidační potenciál, snižuje oxidaci aterogenních LDL cholesterolu a triglyceridů, jde proti efektu nadměrného příjmu fruktózy.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás