Neříkejte, že nestíháte aneb jak na svačinky?


Máte odpoledne "druhou směnu" a  večer hlad? 

Odpoledne plno povinností v práci, poté rychle domů. My ženy cestou domů ještě nakoupíme, vyzvedneme, rozvezeme děti na kroužky či z tréninků. K večeru pak domů přicházíme unavení a hladoví, popadneme k jídlu to první, co máme po ruce. Poznáváte se v tom některé a někteří? Víte, že je to téměř fyziologické? Myslím tím ten hlad. Ano, většina lidí při časovém odstupu mezi jídly, delším než 4 hodiny, dostává hlad. A protože druhé hlavní jídlo - tedy oběd – míváme kolem 12:00 hodiny, není divu, pokud je večeře v podvečerních či večerních hodinách, že máme hladové odpoledne.


Jak na podvečerní hlad? 

Řešení je poměrně jednoduché – svačiny, svačinky, přesnídávky, snacky. Pokud zařadíte dopolední či odpolední svačinu, zabráníte tak významnějšímu poklesu hladiny krevního cukru a k pocitu hladu nemusí dojít. Následně pak budete lépe naladění, méně unavení a příjemný večer bude před vámi. Správě poskládaná svačinka má obsahovat všechny 3 živiny - sacharidy, bílkoviny i tuky. Energeticky má svačinka představovat 5-10% celodenního energetického příjmu, odpovídá asi 1/3 energetického obsahu oběda či večeře. 


Namítáte, že na svačinky resp. na jejich přípravu nemáte čas?

Děláte svačinu pro své děti? Tak si rovnou připravte jednu krabičku i pro vás.  Tak jako nakupujete do své domácí ledničky, nakupte si potraviny ke svačině i do ledničky do práce. Dobrá příprava tj. nákup potravin je základem racionálního jídelníčku. Někdy stačí mít alespoň po ruce lžičku, abyste mohli sníst jogurt, či nandat pomazánku na pečivo.


Jaké potraviny do zásoby k přípravě správné svačinky?

Jogurt, jogurtové či jiné zakysané mléčné nápoje, mléko, plátkový tvrdý sýr, sýr cottage, šunku s dostatečně vysokým podílem masa (alespoň 82%), tuňákovou pastu v tubě, ovoce – banány, jablka, hrušky, sezónní ovoce, zeleninu – cherry rajčátka stačí jen umýt. Není problém koupit i hotový, předem nakrájený salát, či salát v konzervě.

Ve špajzu, či šuplíku v práci můžete mít připravenou instantní ovesnou kaši, krabičku s müsli, které stačí jen zalít mlékem či vodou. Bez problémů se skladují balené celozrnné chleby s delší dobou trvanlivosti, knäckebrot, který je možné koupit s různými příchutěmi.  Jako svačina poslouží i celozrnné sušenky v kombinaci s mlékem nebo kakaem.

Vy jste ještě nezkusili smoothie?

Lahodný a úžasně jednoduchý nápoj s vysokým podílem bílkoviny si vyrobíte, pokud rozmixujete mléko s tvarohem, ke kterému stačí přidat špetku mleté skořice. Pokud do nápoje přidáte jahody, borůvky, banán či jiné sezónní ovovce a máte luxusní a velmi kvalitní svačinu, která zasytí a potěší vaše chuťové pohárky. Pro odvážené - zkuste smoothie "na slano" přidejte kukurmu a špetku soli. Technicky potřebujete tyčový mixér a vyšší nádobu a 3 minuty času. Smoothie je výborná svačinka i pro děti. Pokud necháte našlehané smoothie chvilku stát, ztuhne a máme hotový domácí „Pribináček“, o kterém víte, co jste si našlehali.

Odpoledne plné popojíždění, mamma taxi v permanenci? 

To znamená, že svačiny nesmí drobit a nesmí hrozit riziko vylití a „pobryndání“.

Což tedy směs oříšků, proteinové tyčinky či sušené ovoce, které můžete mít v autě připravené ve větším množství na celý týden. Do auta můžete také vzít nakrájené ovoce a zeleninu. I popcorn může být svačina, pokud nebude obalený v másle či zasypaný solí, ale k ochucení použijete třeba směs bylinek.

 
  

Nejdůležitější zásady správné svačinky?


1.       Myslet na ně a mít je dopředu připravené, naplánované

2.       Mít po ruce lžičku

 
příjemné večery na pohodu Vám přeje

 Marie Skalská
 

    Večerní hlad je většinou způsobem tím, že máte špatně poskládaný jídelníček od rána. Pravidelné svačinky s dostatečným množství bílkoviny zabrání výkyvům hladin krevního cukru,  budete se během dne lépe soustředit  a bráníte tak večerním pocitům hladu.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás