Co můžete pro své srdce udělat ve 30ti? Čarovná 30ítka.


Dámy, na prevenci srdečních onemocnění není nikdy brzy ani pozdě. Co můžete pro své srdce udělat ve 3.deceniu? 

Asi už víte, co je to stres...

Dlouhodobý stres ovlivňuje naší srdeční frekvenci, zvyšuje krevní tlak. Naučte se krátkou relaxační techniku, třeba jednoduché dechové cvičení. Mnohdy stačí vzít rychle schody nahoru a dolů. Fyzická aktivita fuguje jako upoštěč stresu spolehlivě.  Když máte pocit, že už vám praskne hlava, zkuste pár hlubokých nádechů a výdechů. Každý den si vymezte alespoň pár minutek pro něco hezkého, příjemného jen pro vás.

3 a více v 1, vybalancujte si work-life balance

Maminka, manažerka, taxikářka, kuchařka, milenka, určitě přijdete na další role, které většinou v tomto věkovém období musíte zvládnout. Život je většinou plný kompromisů, ale se svým zdravím kompromis nedělejte, to by mělo být vždy na prvním místě. Racionální jídelníček, dostatek fyzické aktivity, dostatek spánku – pokud víceméně zvládáte tyto 3 zásady a vydržíte je ukočírovat alespoň do svých 50ti let věku, je velká šance, že se vám srdečně-cévní onemocnění vyhne.  

Akutální téma antikoncepce

Při volbě antikoncepce zvažujte všechna pro a proti, včetně možnosti zvýšení krevního tlaku při užívání některých orálních přípravků. Stále platí, že hormonální antikoncepce je pro kuřačku významným rizikem

Potřebujete si ujasnit, jaká rizika vám hrozí? Zkuste náš FIT test.

Chcete získat konkrétní tipy, jak vaše rizikové faktory ovlivnit změnami životního stylu? Přijďte na některý z našich workshopů.

MUDr. Marie Skalská

Zpracováno dle www.goredforwomen.org.

Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás