Co můžete pro své srdce udělat v 50ti? Krásná a rozumná 50átka.


Dámy, na prevenci srdečních onemocnění není nikdy brzy ani pozdě. Prevence srdečně-cévních nemocnění v 5.deceniu.

Menopauza a srdečně-cévní onemocnění

V tomto věku se díky hormonálním změnám snižuje obranyschopnost našeho těla vůči některým chorobám. Menopauza ovlivňuje hladiny krevních tuků. Cukrovka 2. typu se nejčastěji diagnostikuje u žen po 45. roce věku. Pečlivě dodržujte preventivní vyšetření. Buďte, prosím, aktivní v péči o své zdraví, nespoléhejte, že to případně spraví pilulka či zázračné ruce lékaře. Režimová opatření  - pohyb, strava je na stejné úrovni jako léčba léky.

Dávkujte potravu pro duši i pro tělo.

Dobrá zpráva je, že v tomto věku má většina z nás na sebe nejvíce času, využijte ho. V jídelníčku minimalizujte nasycené  a transmastné kyseliny, pokud to jde, nesolte, stačí příjem soli v již hotových produktech. Volte celozrnné výrobky, 2 porce luštěnin týdně, stejně tak dvě porce ryby týdně. Dostatek zeleniny a ovoce by měl být samozřejmostí. Víte, kde jsou zdroje omega3 mastných kyselin?

Fyzická aktivita

Pokud jste do této doby nedávali důraz na pohybovou aktivitu – jděte do ní. Není nutné podávat heroické výkony, právě naopak. Volte pohyb, který vám je příjemný, bezpečný, jen tak máte šanci, že u něj vytrváte. Chůze je jeden j nejzdravějších druhů pohybů vůbec. Cílem je 30 minut aktivního pohybu po nejvíce dnů v týdnu.

Potřebujete si ujasnit, jaká rizika vám hrozí? Zkuste náš FIT test.

Chcete získat konkrétní tipy, jak vaše rizikové faktory ovlivnit změnami životního stylu? Přijďte na některý z našich workshopů.

MUDr. Marie Skalská

Zpracováno dle www.goredforwomen.org.

Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás