Když sportuji za dva, sport v těhotenství


Pokud jste žena, do této doby odpůrkyně zpocených triček, odpružených bot a sportovních podprsenek , která se rozhodla  s objevem  druhé čárky na těhotenském testu se do toho konečně opřít  a začít „něco“ dělat, tak bych doporučovala se ve svém okolí poohlédnout po „těhotenském“ cvičení s odborným dozorem, případně si koupit permanentku do bazénu.

Upřímně holky – těhotenství je omezená doba, porodí nakonec každá a na „vostré“ začátky je lepší být pouze v jedné osobě.

Studií na téma pohybové aktivity, sportu, těžší fyzické práce v těhotenství , bylo provedeno poměrně dosti. Závěry těch největších a hlavních studií se shodují na tom, že nebyly zjištěny závažné příčiny pro snížení nebo omezení sportu a pohybové aktivity u zdravých těhotných.

Všimněte si použitého podstatného jména „SNÍŽENÍ“  a stejně tak přídavného jména „ZDRAVÝCH“.  Kdyby to nebylo jasné - jedná se o ženy, které do této doby pravidelně sportovaly a nemají žádná rizika.

Jaká pohybová aktivita je v těhotenství optimální

U většiny zdravých těhotných jsou vhodné aerobní sporty – chůze, běh, plavání, jízda na kole, běh na lyžích, tanec. Optimální je, abyste byly schopné si při sportu kontrolovat svou tepovou frekvenci.

Proč plavání v těhotenství? 

Plavání, plavání, všechny chmury zahání…když je v čisté vodě.

Plavání je optimální druh pohybu pro těhotnou. Nadlehčení při plavání umožňuje větší výkon, tlak vody usnadňuje žilní návrat. Vydechování do vody proti odporu posiluje dechový aparát. V těhotenství je potřeba dbát zvýšené opatrnosti na kvalitu, hygienu vody, ve které plaveme, vzhledem k riziku infekce.

Jaké sporty v těhotenství vynechat?

Zcela nežádoucí jsou v těhotenství aktivity spojené s vyšší rizikem pádu či poranění bříška, mezi ně patří sportovní gymnastika, jízda na koni, sjezdové lyžování. Stejně tak je vhodné vynechat kontaktní sporty jako házená, košíková, fotbal, pozemní hokej. Vyšší riziko přináší také potápění a intenzivní zvedání břemen v polože v leže.

Vše závisí na předchozích zkušenostech a dovednostech a konec konců i na svědomí samotné těhotné.

Posilování a těhotenství

Pro udržení kloubní pružnosti je doporučováno rozumné posilování s malými zátěžemi a větším počtem opakování. Na velké zátěže zapomeňte, spíše si kupte větší podprsenku. 

Intenzita cvičení v těhotenství

Maximální efekt s minimálním rizikem přináší rozumné cvičení ve střední intenzitě, což je 60-70% naší maximální tepové frekvence. Toto doporučení lze uplatnit i u zdravých těhotných, které před těhotenstvím necvičily. Metaanalýza studií  na téma těhotenství a pohybová aktivita ukázala, že intenzita fyzické aktivity v úrovni 81% maximální tepové frekvence se neprojevila v žádné případě negativně.

Délka a prostředí  cvičení v těhotenství

Těhotná by měla cvičit v termoneutrálním prostředí, aby bylo tělo schopné snadno odvádět teplo. Tj. žádné velké horko a stejně tak ani příliš chladné prostředí  není vhodné.  Velmi důležitá je dostatečná hydratace. Teplota tělesného jádra by se neměla zvýšit o více než 1,5oC. Teplotě tělesného jádra přibližně odpovídá teplota u ušního bubínku. Její měření je obtížné. Pokud si ji chcete měřit, měřte s různými polohami teploměru v ušním zvkukovodu a berte tu nejvyšší naměřenou hodnotu.  Optimální délka trvání cvičení v těhotenství je 30 minut.

Většina odborných doporučení se shodne na frekvenci cvičení v těhotenství 5 x 30 minut týdně.

Teorie je krásná...a taky se může stát, že první trimestr prozvracíte, druhý trimestr se z toho vzpamatováváte a při třetím trimestru si už talířek místo na stůl pokládáte na bříško a k teniskám se neohnete...a pokud už kolem vás poskakují jedno či více výsledků předchozích těhotenství , chápu, že  jste ráda, že jste ráda…a i tak je to správné.

Příjemné prožití období, než to všechno vypukne na vždy, vím o čem to je

 MUDr. Marie Skalská 

Artal R, Sherman C. Exercise during pregnancy. The Physician and Sportsmedicine [1999, 27(8):51-75]

McMurray RG1, Mottola MF, Wolfe LA, Artal R, Millar L, Pivarnik JM. Recent advances in understanding maternal and fetal responses to exercise. Med Sci Sports Exerc. 1993 Dec;25(12):1305-21.

http://www.sirc.ca/sportcanada/may08/documents/pregnancy.pdf

 

 



Studií na téma pohybové aktivity, sportu, těžší fyzické práce v těhotenství , bylo provedeno poměrně dosti. Závěry těch největších a hlavních studií se shodují na tom, že nebyly zjištěny závažné příčiny pro snížení nebo omezení sportu a pohybové aktivity u zdravých těhotných.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás