Recept - Toust se zeleninovou směsí


Tousty jsou jídlo, které nikdy neomrzí (alespoň u nás). Další z rychlých podzimních večeří, které jsou založeny na zelenině - hlavně té sezónní. Byla by škoda tu nádheru s ještě báječnější chutí nezpracovat.

Ingredience:

- plátek pečiva (je jedno jestli to bude toustový nebo normální chléb, bageta či houska)

- kus lilku, nakrájeného na kostičky

- středně velké rajče, nakrájené na kousky

- malá paprika, nakrájená na kousky

- kousek pórku nebo 1/2 klasické cibule nadrobno

- lžíce olivového oleje

- sůl, pepř, bylinky (tymián, rozmarýn)

Postup přípravy lilkové směsi:

Kdo moje recepty už znáte, víte, že vyznávám rčení "v jednoduchosti je síla". Žádné složitosti nehledejte. Zatímco se v toustovači propéká krajíc pečiva, přihodím do rozehřátého oleje nejprve cibulku/pórek, za chvilku papriku, pak lilek a na úplný závěr rajče. V průběhu restování posolím, opepřím a přihodím pár lístků bylinek, ať to voní ještě lépe. Fajnšmekři přihodí špetku chilli.

Připravenou směsí ozdobím tousty (navrstvím, co se tam vejde) a je to... rozhodně 100x lepší než rohlík s paštikou :-).

Dobrou!

TerezaTipy pro zahrádkáře:

Lilek pochází z jižní Evropy, hlavně z Balkánu. Lilek vejcoplodý se především pěstuje jako zelenina (botanicky správně se však jedná o ovoce, stejně jako je tomu u rajčete, papriky a jiných lilkovitých). Je náročný na teplo. Je vhodný i pro skleníkové pěstování. Je velice výživný. Více je rozšířeno pěstování na záhonu, ale lze jej pěstovat ve skleníku nebo i v květináči min. průměru 22 cm, potom má dost zeminy pro vytvoření dostatečného kořenového systému. Lilek přihnojujeme a zeminu udržujeme neustále vlhkou. Plody konzumujeme tepelně upravené, zasyrova nejsou dobré. Lilek vyséváme ze semínek, raději už v únoru, protože keřík roste velmi pomalu a navíc musíme výhony zaštípnout, aby rostlina vytvořila keřík. Za oknem na parapetu sazenice zdárně sílí a teprve začátkem června ji umístíme na záhon nebo ponecháme v květináči. Rostliny mohou v květináči i přezimovat.

zdroj (wikipedia)Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás