Recept - Houbové ragú s pohankou


Jako vždy jednoduchý, ale velmi chutný recept - tentokrát s využitím hub, kterých máme momentálně plné lesy a trochu méně tradičních surovin, pohanky a kokosového mléka. Rána a dopoledne již bývají chladná, proto by mohla přijít k chuti i ostřejší, více kořeněná varianta tohoto pokrmu (aspoň mně tedy určitě).

Tři dva jedna teď...začínáme vařit!

Ingredience:

- dvě hrsti na větší kousky nakrájených hub (pokud nemáte ty z lesa, lze použít portobello žampion, v případě nouze i žampion obyčejný)

- červená cibule (může být i obyčejná, ale červená není tak štiplavá a má plnější chuť)

- dva stroužky česneku nakrájeného najemno

- řepkový olej pod cibulku

- plechovka kokosového mléka

- uvařená pohanka v mírně osolené vodě

- koření: kari, pepř, drcený kmín, sůl

Postup:

Propláchneme pohanku a dáme vařit do mírně osolené vody. Mezitím, co se nám vaří (a následně pod pokličkou necháváme "dojít"), si připravíme ragú. Na oleji zpěníme najemno nakrájenou cibulku, přidáme česnek a chvilku orestujeme. Přidáme houby a necháme podusit než houby "povolí". Přidáme kari koření (dle chuti), pepř, sůl, špetku drceného kmínu. Celé to zalijeme kokosovým mlékem a chvíli podusíme, aby se chutě spojily. Na závěr přidáme do směsi pohanku (můžeme však servírovat pohanku i zvlášť jako klasickou přílohu).

Celkový čas přípravy - 20minut... ozdobte sedmikráskami a nechte si chutnat!

TerezaHouby jsou oblíbeným zpestřením jídelníčku. Mají malou kalorickou hodnotu, obsahují řadu vitaminů (provitamin A, vitamíny B 1, B 2, D, E, K, PP a C), minerální látky (K, Fe, P, Ca, Na, Cu), dále vysoký obsah vlákniny a určitý podíl bílkovin (3 - 30 % v sušině). Nevýhodou je, že houby akumulují také škodliviny, speciálně např. rtuť a kadmium - těžké kovy vyskytující se v prostředí. Přestože u sušených hub většinou přesahuje obsah těžkých kovů nejvyšší doporučené limity WHO pro příjem potravou, mají naštěstí poměrně nízkou vstřebatelnost lidským tělem, z celkového obsahu naše tělo vstřebá pouze cca 7%. Pokud se tedy necpeme houbami každý den, nemusíme se obávat.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás