Pět smyslů běhání


Nejraději běhám sama, v přírodě. Když už se stmívá nebo je divné počasí, nepohrdnu ani ulicemi našeho maloměsta. Závody mě moc neberou, i když čas od času mají svoje kouzlo, ale k životu to nepotřebuji.

O běhání se v poslední době píše velmi mnoho, každý má své vlastní důvody proč běhá a svoji vlastní množinu přínosů, které mu běhání dává.
 
Já si při běhání čistím hlavu, snažím se na nic nemyslet a vnímat vše kolem sebe.
 

Smysl první čich

Začínám možná trochu netradičně, ale pro mě osobně není u žádné jiné činnosti (snad kromě vaření) tak významný aspekt čichu jako u běhání. Je úchvatné, kolik vůní může člověk cítit. Na jaře kvetoucí stromy mi způsobovaly úplně euforické pocity. Anebo vůně lesa po dešti, takové to houbovo-jehličnaté aroma, paráda. Voní mi silnice, když lehce namokne, určitě tu vůni znáte, jak se úplně vyčistí vzduch. Další ze sortimentu mých oblíbených je vůně lesa k večeru po slunečném dni, cítíte smůlu, jehličí, sem tam nějakou aromatickou bylinku a vzduch je nasáklý tím teplem a sluncem. Vůně grilování či ohýnku, když běžím kolem něčí zahrady mi hned dělá chutě, vůně vlhké malty z malého domku mi připomene rekonstrukci našeho domu a pach vycházející z větráku za hospodou mě na chvíli omráčí, stejně jako to umí výfuk terénní motorky, kterou potkám v lese či hrkocajícího traktoru, který vedle mě jede skoro stejnou rychlostí, jako já běžím. Kousek dál to ale spraví vůně pražců na trati, kterou musím přeběhnout a pak už tlející listí, vodní nádrž, suchá louka, mechy v lese, čerstvě poorané pole, posekaná tráva, seno, koně... Vždycky si říkám, ano, mám nesmírné štěstí, že kousek za domem mám svůj nádherný okruh 10 km, kde se vystřídá hned několik charakterů krajiny.
 

Smysl druhý chuť

Jaká chuť je cítit při běhání? Trošku se do chuti rozpouští i všudypřítomné vůně, ale hlavní vjem je slano. Slaný pot, který stéká z čela a obličeje na rty, které si pak olíznete. A nejúžasnější chuť na světě, chuť čisté vody, když se napiju po doběhu, té se nemůže vyrovnat nic.

Smysl třetí hmat

Při běhání asi na nic moc nesaháme rukama, ale hmat je vlastně smyslem celého povrchu kůže. Cítím dopady na zem mými chodidly (při smůle i třeba patu, na které se mi shrnuje ponožka). Cítím vlnění trička na svém těle, vzájemné dotyky prstů na rukou, ťukání culíku do zad, případně vítr, který dokáže potrápit i pohladit obličej, nohy i ruce, pročechrat vlasy.
 

Smysl čtvrtý sluch

Do lesa nenosím sluchátka s hudbou, lekám se pak předjíždějících cyklistů a přišlo by mi líto, že neslyším to ostatní. Zpívají ptáci (teď na jaře jsou to přímo koncerty), praskají větvičky, padají šišky do jehličí, vítr rozezvoní listy na stromech. Mraveniště velkých lesních mravenců mne na sebe upozornilo zajímavým šelestěním dříve, než jsem si ho všimla očima. Z dálky je slyšet cinkání vlakového přejezdu a pak projíždějící vlak. Pravidelný dupot mých vlastních nohou zní jinak na písku, na hlíně, na asfaltu. Čím víc se blížím městu, je slyšet štěkání psů, cirkulárka, lidské hlasy, hudba z projíždějícího auta, rachocení traktoru a hlasitý smích a vřískot. Aha, to už jsem přiběhla domů a děti si hrají na zahradě.
 

Smysl pátý zrak

Vídám toho při svých výklusech hodně. Fascinuje mě, jak se mění charakter lesa v různých ročních obdobích. Kolik barev je zde k pokoukání, od všemožných kytiček, přes různé odstíny zelené na listech stromů, mechů, trávě. Jak umí být modré nebe a strašidelně černý bouřkový mrak. Jak ztmavne lesní cesta po dešti, jak krásně červená dokáže být muchomůrka červená a jak špinavé dokážou být moje boty po návratu domů.
 
Smyslem šestým, nezařaditelným pro mě je takové to vnitřní teplo, které po běhání zůstane až do večera a kolující endorfiny, které dokážou převrátit i tu nejpitomnější náladu na pocit, že se mám přeci krásně.
 
Příjemné jarní (či letní) kilometry!
 
 


O běhání se v poslední době píše velmi mnoho, každý má své vlastní důvody proč běhá a svoji vlastní množinu přínosů, které mu běhání dává.

Já si při běhání čistím hlavu, snažím se na nic nemyslet a vnímat vše kolem sebe.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás