Bříza - lék k vnitřnímu i vnějšímu užití


V poslední době - souběžně s tím, jak roste můj odpor k chemickým lékům - roste moje obliba ve využívání běžných přírodních zdrojů ke zlepšování zdraví.

Léčivé pupeny

Mými nejoblíbenějšími léčivkami jsou ty, které se nemusí nějak složitě zpracovávat do tinktur, mazání či jiných lektvarů (i když i to má svoje kouzlo). Mladé březové lístky a pupeny jsou přesně jednou z nich. Letošní jaro prožívám poměrně složité a náročné období. Přestože jsem zvyklá celý rok pravidelně běhat - několikrát týdně 6-10km - letos se více kochám přírodou, zastavuju, nasávám vůně ...a... "ožírám" pupeny ze stromů. Zkoušela jsem již mnohé - dubové, bukové, lipové a samozřejmě i březové. Ty poslední z nich mají chuť podobnou jako salát freeze - svěží, mírně nahořklou, ale vcelku harmonickou.

Mladé lístky jsou ideální do salátů

Nejmladší lístky a pupeny (pokud ještě někde najdete) se hodí i jako zpestření salátů. Větší lístky jsou výborné na čaj, který působí močopudně, podporuje činnost ledvin a močového měchýře. Příznivě působí také na žlučník a podporuje vylučování žluči - je tedy výborným zklidňujícím prostředkem po mastných jídlech.

Příznivý efekt břízy na vlasy a pokožku

Pokud vnitřní očisty netřeba (i když bych se divila), zkuste si umýt odvarem z břízy vlasy - kromě pěkné vůně pocítíte i ozdravný efekt jak na samotné vlasy, tak na vlasovou pokožku.

Příjemný čas venku na jarním vzduchu, i lahodné občerstvení z břízy :-)

Přeje

MUDr. Ing. Tereza HodycováBřezové listy obsahují až 5% silic (čím mladší jsou, tím více účinných látek obsahují). Účinnými látkami jsou saponiny, glykosidy, flavonoidy a dokonce i vysoký obsah vitaminu C.Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?Řekli o nás